WYCIECZKI

Rejsy po morzu
Rejsy szybka łodzią motorową do najpiękniejszych zatok wybrzeża morskiego oraz na rzekę Bojana –  rzeka graniczna z Albanią . Okazja do kąpieli, snorkelingu , zwiedzanie malowniczych grot i jaskiń. Możliwość wypożyczenia sprzętu do snorkelingu. Czas rejsu około 2,5 godziny.

Cena ok. 20 EUR od osoby.

 

Fisch Piknik

Rejs statkiem wzdłuż wybrzeża morskiego. Czas trwania pikniku ok 6 godzin. Będzie okazja do kąpieli w krystalicznie czystym morzu oraz kąpieli słonecznych z dala od cywilizacji. W czasie rejsu załoga serwuje obiad składający się z ryb z grilla i owoców morza, a także częstuje smacznym lokalnym winem.

Cena ok. 25 EUR od osoby.

 

Stary Bar
Stary Bar jest prawdziwą atrakcją turystyczną. Zwiedzając to miejsce czujecie się tak, jakbyście wsiedli do wehikułu czasu i przenieśli się do miasta z X wieku !
A podobno nawet już w VI wieku Rzymianie mieli tu założyć gród nazwany Antibarum, ponieważ leżał naprzeciwko miasta Bari we Włoszech (stąd pochodziła polska królowa Bona). Z czasem ludność romańską wyparli Słowianie, którzy przyszli z Półwyspu Bałkańskiego. W ciągu swojej długiej historii Bar przechodził z rąk do rąk. Został zniszczony w 1878 r. w czasie wojny rosyjsko-tureckiej. W 1979 r. nawiedziło go trzęsienie ziemi. Od tego czasu trwa jego restauracja. W tej chwili Stary Bar jest jednym wielkim muzeum średniowiecznego grodu, a ze wzgórza na którym stoi stare miasto Bar, rozciąga się wspaniały widok i pewnie dlatego Rzymianie wybrali właśnie to miejsce na budowę swego miasta. Stary Bar jest oddalony ok. 4 km od nowego Baru (ok. 35 km od nas). W mieście są drogowskazy z napisem ,,Stari Bar”. Właśnie niedaleko od Starego Baru rośnie najstarsze drzewo oliwne, które ma ponad 2000 lat (,,Stara maslina”).

Cena ok 20 EUR.

Beška / żeński klasztor/
Wyjazd po śniadaniu na największą wyspę Szkoderskiego Jeziora – Beška. Wyspa znajduje się mniej więcej na wysokości wsi Murići. Tam też znajduje się klasztor z dwiema cerkwiami. Większa i starsza z nich to świątynia św. Jerzego lub po serbsku crkva sv. Đordja, którą założył władca Zety Đordje II Stratimirović-Balšić. Mniejsza cerkiew jest poświęcona Bogurodzicy (crkva sv.Bogorodice), zbudowana w 1440 r. na polecenie jego żony Jeleny, która chciała być została tutaj pochowana po swojej śmierci. W przeszłości klasztor był jednym z głównych ośrodków prawosławnego piśmiennictwa.
Na wyspie żyje około 13 sióstr zakonnych, dojazd na wyspę łodzią z wsi Murići.

Cena ok. 25 EUR

 

Kotor – Tivat.

Kotor położony jest nad malowniczą Boką Kotorską i w otoczeniu pasma górskiego Lovćen. Miasto ze względu na zabytkową architekturę zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kotor może się poszczycić zachowanymi oryginalnymi murami obronnymi. Mury ciągną się na długości czterech kilometrów, otaczając cały obszar dzisiejszej starówki. Osiągają grubość od 2 m do 16 m miejscami. W ich skład wchodzi kilkanaście bastionów, które stanowiły dodatkową ochronę. Bardzo ładna panorama miasta i widok na Bokę Kotorską roztacza się ze wzgórza Sveti Ivan, na szczycie którego znajduje się twierdza Kaštel.
Od strony Boki Kotorskiej na starówkę wiedzie Brama Morska. Na południu do miasta prowadzi Brama Południowa, a od północy Brama Północna. Główny plac starego miasta nazywany Placem Broni rozciąga się w zachodniej części, tuż za Bramą Morską. Przy placu znajduje się m.in. wieża zegarowa, Pałac Książęcy i średniowieczny pręgierz. Największym i najważniejszym obiektem sakralnym jest Katedra pw. Św. Tirpuna, pochodząca z XII wieku. Jest to wspaniały przykład architektury romańskiej. Po dwóch stronach kościoła stoją potężnych rozmiarów dzwonnice. W świątyni znajduje się skarbiec, gdzie przechowuje się wiele cennych przedmiotów.
Pośród labiryntu wąskich uliczek i tajemniczych zaułków na każdym kroku natrafia się na ciekawy zabytek. Znajdują się wśród nich pałace zamożnych rodów kotorskich i obiekty sakralne. Na uwagę zasługuje Pałac Buciów położony przy Placu Brašna oraz zlokalizowany po przeciwnej stronie Pałac Pimów. Jednym z symboli miasta obok wieży zegarowej jest studnia Karampana, pochodząca z XVII wieku. W jej sąsiedztwie znajduje się Muzeum Morskie, gdzie można zobaczyć m.in. miniatury statków. Na uwagę zasługuje również Cerkiew. Św. Łukasza z XII wieku, w której znajduje się piękny ikonostas. Bardzo ładnie prezentuje się zbudowany z białego i fioletowego kamienia Kościół Maryi z Rzeki. W Kościele Św. Anny można zobaczyć bardzo ciekawe freski z XV wieku. W sąsiedztwie Katedry św. Tirpuna wznosi się świątynia pod wezwaniem Świętego Pawła oraz lapidarium.
Wyjazd do Kotoru około godz.9.00. Zwiedzanie z przewodnikiem starego miasta.
Tivat – miasto i najmniejsza gmina miejska w Czarnogórze w pobliżu Kotoru, słynące z portu z zabytkowymi okrętami oraz lotniska na półwyspie otoczonym morzem i górami. Tivat to także kurort z hotelami, piaszczystymi plażami oraz czystą wodą.W Tivacie wybudowana została luksusowa marina – „Porto Montenegro Marina”, którą oczywiście trzeba koniecznie zobaczyć.Zbudowana na terenie dawnego portu wojennego przez kanadyjskiego biznesmena Petera Munka z udziałem między innymi kapitału rodziny Rothschild, jest pierwszą kompleksową głębokowodną mariną w Adriatyku. Mieści 650 jachtów, z czego 150 z nich to super jachty do 150m długości. Wzdłuż mariny pełno jest luksusowych apartamentów, sklepów najdroższych światowych marek , restauracji oraz kompleksów sportowych i rozrywkowych.Powrót do Ulcinj przepiękną widokowo trasą, umożliwiającą podziwianie panoramy Riwiery Budvańskiej i półwyspu św. Stafana (współczesne hotelowe rezydencje, najdroższe na wybrzeżu). Powrót do Ulcinja w porze kolacji.

Cena ok. 35 EUR.

 

Dubrownik + Budva.
Wyjazd o godz. 8.00, w trakcie przejazdu możliwość podziwiania niemalże całego wybrzeża Czarnogóry. Przekroczenie granicy z Chorwacją (Debeli Brijeg ) i przejazd na punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na dubrownicką starówkę. Przyjazd do Dubrownika – miasta z dumą noszącego nazwę „Perły Adriatyku”, jednego z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miast na wybrzeżu adriatyckim. Zwiedzanie miasta z autoryzowanym przewodnikiem, m.in. Klasztoru Franciszkanów, studni Onufrego, barokowego kościoła św. Błażeja, Pałacu Rektorów, Pałacu Sponzza, spacer wąskimi, zacienionymi uliczkami starego miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czas wolny (możliwość degustacji owoców morza w restauracji Kamenice (Ostryga ) . Możliwość wejścia na mury okalające miasto. Powrót do Czarnogóry, w drodze powrotnej zwiedzanie starego miasta Budvy m.in. katedra św. Jana, Dwór Biskupi, cytadela, cerkiew św. Sawy, kościół Santa Marija In Punta, dom S.M. Ljubišy – budwańskiego polityka i pisarza. Powrót w porze kolacji.

Cena ok. 40 EUR.

 

 Jezioro Szkoderskie
Jezioro Szkoderskie jest największym jeziorem na Półwyspie Bałkańskim. Jego powierzchnia w 2/3 leży w Czarnogórze, a 1/3 w Albanii. Znajduje się zaledwie 7 km od morza i zajmuje powierzchnię nawet do 550 km2.

Atrakcje
Jezioro ma zróżnicowany kształt, pełen meandrów, zatoczek okalających piętrzące się wzgórza. Unosząca się nad taflą mgiełka dopełnia magiczny klimat tego miejsca.

Uroku dodaje klika niewielkich wysepek rozsianych w różnych częściach jeziora. Warto udać się na nie z powodu wybudowanych monasterów i byłego tureckiego więzienia. Jeden z monasterów (Starceva Gorica) został wybudowany już w XIV w. i służy do dziś jako pustelnia. W 2010 roku monastyr zamieszkiwał jeden mnich.

Ptactwo
Na terenie Jeziora Szkoderskiego powstał park narodowy chroniący rzadkie gatunki ptaków, w tym pelikany, które są jego symbolem. Poza tym występują tutaj: kormoran mały, czapla, warzęcha, ibis kasztanowaty, podgorzałka, dzięcioł białoszyi i inne.

Rejsy po jeziorze
Oczywiście najlepszym sposobem na poznanie Jeziora Szkoderskiego jest rejs po jego najciekawszych zakątkach. Do dyspozycji turystów są statki mieszczące kilkadziesiąt osób oraz małe łodzie motorowe.

Cena z rejsem po jeziorze i wstępem do parku narodowego ok. 40 €.

 

Albania: Skoder, Tirana, Kruja.
Wyjazd ok. godz. 9.00, przejazd do granicy z Albanią (przekroczenie granicy na podstawie listy z dokładnymi danymi paszportowymi – paszport obowiązkowy ). Przejazd do Szkodry – dawnej stolicy Albanii – prawdziwie orientalnego miasta, niezwykle interesującego tak pod względem architektonicznym (krajobraz pełen meczetów i minaretów) jak i kulturowym. Zwiedzanie starego miasta, wejście do parku archeologicznego.
Przejazd do stolicy Albanii Tirany , zwiedzanie meczetu Meczet Ethem Beja.
Budowa meczetu rozpoczęła się w 1789 roku z inicjatywy Mollego Beja. Został ukończony w 1823 roku przez jego syna, Hadżi Ethema. Był jedynym czynnym meczetem w kraju w czasach Envera Hodży, ale nie dla Albańczyków, mogli do niego wchodzić tylko obcokrajowcy. Ponownie otwarty dla wszystkich w 1991 roku. Jego wnętrze zdobią bogate freski i sztukaterie. W 1948 roku meczet został wpisany na listę religijnych zabytków kulturowych Albanii.
Ciekawą „atrakcją” są też bunkry – pozostałość po okresie dyktatury – wybudowane na rozkaz komunistycznego dyktatora Envera Hodży, za sprawą którego Albania była odcięta od Europy tzw. ”żelazną kurtyną”.
W drodze powrotnej z Tirany , zwiedzamy Kruję. Kruja to jedna z najsłynniejszych miejscowości turystycznych w centralnej Albanii. Niesamowita historia oraz niezwykły urok miasta sprawiły, że jest ono potocznie nazywane „albańskim Krakowem”.Powrót do Ulcinja w godzinach wieczornych.

Cena ok. 35 EUR